יוגלה / הריון ולידה / אבחון סוכרת במהלך הריון באמצעות אירידיולוגיה
 

אבחון סוכרת במהלך הריון באמצעות אירידיולוגיה

נשים לא מעטות סובלות מתופעה שנקראת סוכרת הריונית, ששורשיה הם בשינויים ההורמונליים שהאישה עוברת במהלך ההיריון. כיצד יכולה האירידיולוגיה לסייע באבחון ובטיפול סוכרת הריונית?

אומרים שהעיניים הן החלונות לנפש ודרכן ניתן לראות עמוק אל לב האדם. האמת היא, שיש משהו באמרה הזו: רופאים משתמשים במבט אל העיניים כדי לפענח סודות הרבה יותר 'גשמיים', ולגלות את האפשרות לקיומן של מחלות שונות.

תחום האירידיולוגיה הוא ענף ברפואה המשלימה, שעוסק באבחון מחלות וסינדרומים שונים באמצעות מבט אל גלגל העין. אנשי מקצוע בתחום, כגון ד"ר אליהו לביא ואחרים, יכולים לדוגמא לאבחן בעיות שונות שנובעות מצטברות של רעלים שונים בגוף, ממתח או מצבים נפשיים אחרים וגם, מן הסתם, משינויים הורמונליים.

על מה מבוססת האירידיולוגיה? האם היא יכולה לאבחן סוכרת, בהיריון ושלא בהיריון?

האירידיולוגים מסתכלים על דפוסי קשתית, צבעים, חולשת רקמות, שבירת אור ותכונות אחרות לצורך אבחון מוקדם של מצבים בריאותיים בסיסיים. לדוגמא, בעין שלנו יש נימים דקיקים. אם מישהו סובל מיתר לחץ דם, מופע הנימים שלו יהיה שונה ממישהו שלחץ הדם שלו תקין. דברים אחרים מתבטאים בכתמים זעירים על הלחמית ובתופעות אחרות. השיטה היא לכן שיטה בלתי חודרנית או פולשנית, ומשמשת לאבחון מגוון שלם של מחלות ותופעות שונות, כולל מצבים נפשיים. היא אף הודגמה על חולי סוכרת:

במחקר שהתפרסם בשנת 2018, השוו חוקרים מאוניברסיטת תאפר (בהודו) תמונות אינפרא אדום של עיניים של 338 בני אדם, ש- 180 היו חולים בסוכרת מסוג II והשאר חולים שאינם סוכרתיים.

בתמונות הקשתית נלקח האזור התואם את בריאות הלבלב (הבלוטה שאחראית לסוכרת) ותכונותיו נבדקו באופן ממוחשב. מבין התכונות והתבניות שהופיעו בתמונות, המדענים מצאו ששילוב של 50 התכונות השכיחות ביותר בקרב חולים יכול לאבחן במדויק סוכרת. הדיוק של שיטת אבחון זו במחקר היה 89.63% והספציפיות והרגישות שלה היו גבוהות ביותר.

 

 

כיצד אם כך קשורים הדברים לסוכרת הריונית?

סוכרת מופיעה אצל נשים רבות בגלל השינויים ההורמונליים שהן עוברות במהלך ההיריון ובגלל העומס שנוצר על מערכת הפרשת האינסולין (ההורמון שאחראי לפירוק הסוכר בגוף). תופעה זו מתחזקת עם התקדמות ההיריון ועלולה להיות מסוכנת.

באופן רגיל, גוף האישה יכול לטפל ולהתגבר על שינויים הורמונליים רבים ולהתמודד עם מצבים די קשים, אבל אם האישה סובלת מחולשה מוקדמת כלשהי – כגון נטייה לסוכרת, שאינה (עדיין) קלינית – המצבים עלולים להיות קשים מכדי שהגוף יוכל לטפל בהם או להתמודד איתם.

עומס על מערכת האינסולין נגרם בגלל צריכת יתר של סוכר במהלך ההיריון ובגלל השמנה. בנוסף, יש לא מעט הורמונים שמופרשים לדם אצל נשים הריוניות והם עצמם בעלי תנגודת לאינסולין (קורטיזול הוא הורמון כזה). ההשערה הנפוצה היא ש- 3-4% הנשים יפתחו סוכרת עם כניסתן להיריון, וכמחצית עלולות לפתח סוכרת סוג 2 בהמשך חייהן.

אבחון מוקדם, מהיר ויעיל של סוכרת עם הכניסה להיריון ובמהלך השבועות הראשונים, כפי שמציעה האירידיולוגיה, עשוי למנוע סיבוכים עם ההתקדמות שלו ועם הכניסה לטרימסטרים השני והשלישי, במיוחד.