יוגלה / לבריאות / תוספי תזונה – האם זה הכרחי?
 

תוספי תזונה – האם זה הכרחי?

שוק תוספי התזונה מגלגל מליארדים של שקלים בישראל שלא לדבר על סכומי העתק ברחבי העולם. היום, בעידן שבו כביכול הקרקע מדלדלת, התזונה שלנו איך לומר, לא מדהימה, יש לחץ ומתח שאנו סוחבים כל הזמן, הגוף לא נמצא תחת איזון ולכן אנשים רבים נעזרים בתוספי תזונה מסוגים שונים במטרה לשמור על הגוף שלהם ולמנוע מצב של חוסר והשאלה היא האם זה הכרחי.

ובכן, למעשה, את כל הרכיבים התזונתיים שהגוף לא מייצר בעצמו למשל ויטמינים ומינרלים או חומצות אמינו חיוניות, חלבונים, פחמימות, חומצות שומן חיוניות וכדומה הגוף אמור לקבל מהמזון שהוא צורך. לכן אם מסתכלים על התמונה באופן כללי, אפשר בהחלט לומר שמי שמקפיד להזין את עצמו במזונות מגוונים, מקפיד על צריכה של ירקות, פירות, חלבונים מן החי והצומח, פחמימות מורכבות עשירות בסיבים, יש סיכוי גבוה שלא יזדקק לאף תוסף תזונה כי הרי הגוף מקבל בדיוק את מה שהוא צריך. עם זאת, יש מצבים כמו למשל מצבי חולי, אנשים הנמצאים אחרי ניתוח למשל, ספורטאים המתאמנים בעצימויות גבוהות מאוד, אנשים טבעונים שלא מקבלים מספיק חלבון או מספיק ברזל או מספיק ויטמינים מקבוצת B בהם כן יומלץ להוסיף לתזונה היומית גם תוספי תזונה.

המסקנה היא שמדובר בהחלטה תלוית מקרה וכמובן שכדאי מאוד לשלב אותה עם ייעוץ של בעל מקצוע בין אם זה רופא, תזונאי קליני, פיזיולוג וכדומה. ניתן לחלק את תוספי התזונה לכמה קבוצות עיקריות.

ויטמינים ומינרלים

יש תוספי תזונה המספקים מינרל או ויטמין אחד ספיציפי שמשתתף בתהליכים מסוימים בגוף כמו למשל סידן או מגנזיום לעומת תוספים המשלבים כמה סוגים של ויטמינים ומינרלים כמו למשל מולטי ויטמין לנשים, מולטי ויטמין לגברים, מולטי ויטמין לספורטאים וכדומה.

נוגדי דלקת

יש תוספי תזונה אשר הוכחו במחקרים רבים כמסייעים לבלום בהיווצרותם של תהליכים דלקתיים. אחד מתוספי התזונה הנמכרים ביותר בעולם נקרא כורכומין שזה בעצם חומר נוגד חמצון עוצמתי הנמצא בתוך שורש הכורכום אותו כולנו מכירים מהמטבח ההודי.

מזונות על

רשימה של מזונות העל כוללת בין השאר את תותי הגוג’י ברי, אצת הספירולינה, אצת הכלורלה, זרעי הצ’יה ועוד ועוד… מזונות אלו ידועים כעשירים ברכיבים תזונתיים מזינים מסוגים שונים ובעלי סגולות ריפוי ייחודיות. ניתן לצרוך אותם כתוסף בקפסולה, כאבקה (להוסיף לשייק למשל) או ממש בצורתם הגולמית.

לפי בעיה רפואית

במידה ואתם סובלים מבעיה רפואית כמו למשל סוכרת, רמות גבוהות של כולסטרול, בריחת סידן, דלקות חוזרות בשתן, כאבי ראש, חוסר יכולת לישון בלילה ועוד ועוד.. ניתן להתאים את תוסף התזונה המתאים לכם לפי הבעיה ממנה אתם סובלים. יש קשת רחבה של צמחי מרפא, פטריות, ויטמינים, מינרלים כאשר כל תוסף מופנה לקהל יעד אחר. כמו כן, כדאי לקרוא על תוספי התזונה של הרבלייף ולבדוק התאמתם לצרכים שלכם.