יוגלה / יוגה כדרך חיים / האם יש קשר בין תירגול יוגה ונשימות לבין הורדת לחץ דם?
 

האם יש קשר בין תירגול יוגה ונשימות לבין הורדת לחץ דם?

לחץ דם גבוה נחשבת לאחת הבעיות הרפואיות הנפוצות בחיים המודרניים כאשר קשה מאוד לאבחן את הבעיה, זאת משום שבמרבית המקרים אין לה תסמינים מוקדמים. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מראים כי קיים קשר ישיר בין תרגול יוגה המשלב תרגילי גמישות ונשימות עמוקות לבין איזון רמות לחץ הדם.

ראשית כל חשוב לזכור כי יש המון גורמים שיכולים להשפיע על לחץ הדם שלנו בין אם זה תזונה לקויה, חוסר בביצוע פעילות גופנית, נטילת תרופות, גנטיקה, גיל, בעיות רפואיות אחרות ועוד… תרגול יוגה נחשב לאמצעי מונע, שכן ברגע שאנחנו מתרגלים יוגה אנו שומרים על גמישות גופנית שבאה לידי ביטוי גם בגמישות העורקים ובכך מאפשרת זרימת טובה יותר של חמצן ודם לעורקים שלנו. בנוסף, לתרגול יוגה יש השפעה ישירה על המערכת הקוגנטיבית ועל הנפש. היוגה מרגיעה, משחררת לחצים ובכך באופן טבעי מסייעת באיזון רמות לחץ הדם.

תרגילים ספציפיים המעודדים איזון של לחץ הדם

מאוד חשוב להימנע מתרגול יוגה בכאב, אלא בהדרגה לעבוד על הגמישות של אותו שריר לאט לאט. כדאי להתחיל בשכיבה על הגב ולנשום נשימות עמוקות כאשר בשאיפה, החזה מתמלא באוויר והבטן מתנפחת ולאט לאט מרוקנים בנשיפה והריאות מתרוקנות מהאוויר. את אותה נשימה ניתן לתרגל גם השכיבה, גם בישיבה על כסא וגם בעמידה.

לתרגול יוגה יש עוד יתרונות רבים, היא מסייעת לעלות את רמות האנרגיה בגוף, תורמת לתחושת התעוררות, עוזרת למקד את המחשבה ולחזק את הזיכרון, מייעלת את תהליך חילוף החומרים ואף משפרת את איכות השינה בטווח הארוך.