יוגלה / יוגה כדרך חיים / ההשפעה של יוגה לגוף ולנפש
 

ההשפעה של יוגה לגוף ולנפש

במציאות בה אנחנו חלק גדול מהזמן נמצאים במרוץ מטורף מבלי שאנחנו יכולים לעצור לרגע ולחשוב עלינו, מרוץ שגורם לנו ללא מעט לחצים, כאלה שמשפיעים עלינו פיזית ונפשית, זה אך טבעי שאנחנו נחפש דרכים כיצד להקל על עצמנו. בין אם אנחנו נמצאים בסיטואציה רגילה, סדירה ובוודאי אם אנחנו נמצאים בסיטואציות ייחודיות, למשל, הריון, לפני או אחרי ניתוחים, כשאנחנו פצועים או מתאוששים מפיצה, ועוד.

אחת הדרכים להתמודד עם לחצים שכאלה היא באמצעות יוגה. מי שמבקר בחוף הים למשל, במהלך השבוע או סופשבוע, יכול למצוא לא מעט אנשים אשר מבצעים שם תרגילי יוגה שונים, זה לא מקרי. התרגילים האלה מאפשרים לנו לקבל כלים מיוחדים כיצד להתמודד עם לחצים שונים. מדובר על כלים שמשלבים גם תנועתיות וגם עבודה על סגנון הנשימה שלנו.

לכך יש להוסיף אלמנט חשוב, יוגה בדומה לפעילויות ספורטיביות רבות אחרות, זו לא רק פעילות זה אורך חיים, זו גישה, תזונה, זה אינספור דברים קטנים שאנחנו משנים בחיים שלנו. כלומר, אסור להסתכל על יוגה רק מנקודת מבט של תרגילים פיזיולוגיים או תרגילי נשימה שאנחנו מבצעים במשך שעה ביום. במקרים רבים, זה משפיע על כל פרט ופרט בחיים שלנו ומשנה אותם.

כיצד היוגה משפיעה עלינו

לא במקרה, יש לא מעט רופאים אשר ממליצים לאנשים שנמצאים תחת לחץ או אנשים שמתמודדים עם סיטואציות אישיות או משפחתיות קשות, לעשות יוגה. בתרגול אנחנו לומדים גם כיצד לפתח גמישויות, תנועתיות ועוד מגוון רחב של דברים שיכולים להשפיע עלינו מבחינה פיזית, אך החלק המהותי הוא העבודה על הנפש. כך לדוגמא במרכז יוגה בצפון לומדים תרגול זה.

אנחנו לומדים כיצד להירגע, כיצד לתת לדברים לזרום סביבנו מבלי לתת להם להשפיע עלינו, אנחנו לומדים כיצד לנשום נכון ולא להיכנס ללחץ ולחרדות. לכאורה אלה דברים, שרבים יטענו שמספיק סיגריה או כוס בירה בשביל לקבל אותם, יהיו מי שיטענו שמוזיקה טובה יכולה לעשות בדיוק אותו דבר.

עובדתית זה נכון, ההבדל הוא שסיגריה ובירה זה לא בריא, ומוזיקה היא אלמנט נוסף שמאפשר לנו להתמודד עם לחץ ובעיות אחרות. זה יכול לבוא בנוסף ליוגה. הכלים שאנחנו מקבלים מיוגה מאפשרים לנו לעבוד באופן מסוים, מאוד ייחודי על עצמנו, אלה דברים שאנחנו גם לא תמיד מודעים עליהם.

כיצד עובדים נכון ביוגה

ההמלצה היא לא לעשות יוגה לבד, בטח לא בהתחלה. רצוי להשתמש בשירותיו של מטפל או מדריך מוסמך. רצוי לבצע את התרגילים במסגרת קבוצתית וכך גם אפשר ליהנות מאלמנט נוסף וזו חברה.

אפשר כמובן בשלבים מתקדמים יותר לעבוד גם לבד, לעשות תרגילים מסוימים בבית או בחוף הים. צריך לומר שיש היום גם קבוצות שנוסעות לתרגל יוגה במקומות שונים בעולם במסגרת טיולים מיוחדים, זה יכול להיות מאוד מעניין ומשחרר בצורות שונות.