יוגלה / לבריאות / כיצד שיטת היוגה יכולה לעזור להפגת מתח וחרדות?
 

כיצד שיטת היוגה יכולה לעזור להפגת מתח וחרדות?

אנשים רבים חווים חרדות על בסיס מזדמן או על בסיס קבוע. הסימפטומים להתקפי חרדה מגוונים ומשפיעים במיידית על הסובלים מהם. מדובר על בעיות שינה, כאבי ראש, בעיות עיכול, סחרחורות, קוצר נשימה ודפיקות לב, בחילות ועוד.  במהלך  ההתקפים חווים  הנפגעים זיעה קרה, יש להם תחושת אובדן ותחושת איבוד שליטה. לעיתים,  הסימפטומים הגופניים כה חזקים עד כדי איבוד קשר עם  הסיבות או  המקור לחרדות אלו. קיימות  מחשבות אובססיביות שאין שליטה עליהן והעיסוק בהן והדאגה סביבן גורם לסבל רב. לא פלא שמומחים רבים בתחום  מציעים פתרונות שונים שיסייעו לסובלים. יש פתרונות  תרופתיים ואחרים שמגיעים מכיוון  הרפואה המסורתית ויש טיפולים אחרים של הרפואה האלטרנטיבית על גווניה השונים.

יוגה לחרדות היא טיפול  שמוצע על ידי הרפואה המשלימה והוא תורם משמעותית להפחתה ולהפסקה של התקפי חרדה. הטיפול,  במידה רבה, הינו גם טיפול  שעשוי למנוע או לעכב הופעת החרדות. ביצוע תרגולי יוגה ומדיטציה תורמים רבות לגוף ולנפש ולאיזון  החשוב ביניהם. הרעיון  העומד מאחרי תורת היוגה הוא שיש קשר בין הגוף והנפש ואחד משפיע על השני. תרגילי יוגה משחררים אנרגיה עצורה בגוף ומשחררת את  החלק העליון לנשימה סדירה ולאיזון  המערכת ההורמונאלית. היוגה משלבת תרגילים וטכניקות המאפשרים בחינה עצמית והיכרות פנימית. בעזרתה ניתן להיחשף לגורמים הנפשיים המעודדים חרדות. עצם הגילוי יכול לשפר את מוכנות האדם כלפי גורמים אלו ומהווה צעד משמעותי בריפוי והקלה מהתקפי חרדה.

ליוגה מספר כלים חשובים. אחד מהם הוא  הנשימה. היוגה שמה דגש על נשימה ומלמדת את  המתרגל לנשום נכון. בעת חרדה, הנשימה הופכת לקצרה יותר ולא מלאה. לעיתים, יש קוצר נשימה והפסקת נשימה עקב החרדות והלחצים. אנשים חרדים  מרגישים שהם אינם יכולים לקחת אוויר.  לימוד נשימה סדירה יקל בתקופות הלחץ הללו. גורם נוסף עליו היוגה שמה דגש הוא המודעות למחשבות המאפשרת מבט בוחן אליהן. כך ניתן יהיה לזהות בצורה טובה יותר התגנבות של מחשבות רעות והמוכנות הזאת  תרום לדחייתן ולריפוי העצמי. תרגול יוגה מאפשר מבט ממרחק מסוים על תהליכי מחשבות רגשיים שגורמים לעיתים להיסחפות. התרגול מאפשר שליטה על גלי ההכרה והחשיבה ויכול לסייע ביציאה ממעגלי החרדה המגיעים.

ליוגה עוד מספר אלמנטים תורמים חשובים: אחד מהם הוא התמסרות לאלוהים וכוח היקום, החיבור הזה מגביר את  תחושת התודה העמוקה ומסייע בנקודות זמן שבהם מרגיש האדם סבל וחרדה. בנוסף, היוגה מעודדת תזונה נכונה וגם שמירה על אורח חיים בריא ואלו תורמים לחוסנו של האדם. תרגול ממושך ועל בסיס קבוע הופך להרגל חשוב שמעצים את יכולת ההתמודדות במצבים שונים. אורח החיים משתנה,  המחשבות מקבלות כיוון חיובי, והגוף חווה אורח חיים בריא ונכון. כל אלו דוחים, בין היתר התקפי חרדה ובמידה והם  מגיעים, קל יותר  להתמודד מולם.