יוגלה / יוגה כדרך חיים /  בין יוגה לטנטרה
 

 בין יוגה לטנטרה

במסורות המחשבה ההודיות העתיקות, ישנם כמה עמודי תווך משמעותיים אשר מרכיבים את גופי האמונה הרוחנית היסודיים ביותר. היוגה והטנטרה, אשר לפי המסורות ניתנו שתיהן לבני האדם על ידי האל שיווה, הן חלק מעמודי התווך הללו. נקודת המפגש בין טכניקות ורעיונות אלה יוצרת את המרחב המשותף בו מתהווה הטנטרה יוגה.

יוגה היא טכניקה המאזנת בין הגוף והנפש ונעשתה בעשורים האחרונים נפוצה מאוד במערב ומתורגלת על ידי רבים. הפופולריות שלה עולה באופן מתמיד ומורים רבים בישראל ובעולם מציעים לימודי יוגה ברמה גבוהה. לעומת זאת, הטנטרה נותרה במערב עד כה בגדר תעלומה מסתורית הקשורה באופן מעורפל לעולם של מיניות מקודשת ולתשוקה, אך יסודותיה הרוחניים נותרו ללא היכרות או פשר.

מהי הטנטרה?

הטנטרה היא צורת הסתכלות על טבעו של הקיום. מנקודת מבט זו, אשר להבדיל מהגישות המערביות הצופות על הקיום מנקודת מבטה של ישות כל יודעת, נחווית ברמה האינדיבידואלית ביותר, היקום הוא למעשה גל אנרגיה רב היבטים ובעל מורכבויות רבות. ידע הטנטרה ותרגול הטכניקות הנלוות לה מאפשר להגיע אל מצבי תודעה מתקדמים אשר מאפשרים ללמוד יותר על טבעו של הקיום הזה. להבדיל ממסורות מזרחיות אחרות, כאן הפרישות והסגפנות אינן משחקות תפקיד, אלא דווקא העונג והחוויה הסובייקטיבית של שגרת היום-יום. על מנת לחוות אופנים אלה של הקיום שאנו עוברים מדי יום ביומו, יש להביאן למודעות בצורה העוצמתית והחזקה ביותר ולמצותן עד תום

כיצד בא לידי ביטוי התרגול הטנטרי?

בעולם המסורות הרוחניות של המזרח הרחוק, התרגול הטנטרי נחשב לרדיקלי ביותר. המסורות הטנטריות נסוגות מטכניקות התרגול השקטות והנמנעות מעונג וגורסות כי בדרך זו לא ניתן להגיע להישגים רוחניים אמיתיים. על מנת להגיע להיכרות אמיתית עם הקיום, צריך האדם לתת מענה למשאלות לבו ולהגיע להתרוממות רוח. כלומר, תענוגות החושים, שבמסורות עתיקות רבות נחשבות לבזויות, הופכות בגישה הטנטרית למקודשות.

היכן הטנטרה והיוגה נפגשים?

היוגה נתפסת במסורת הטנטרית כאיחוד עם האלוהות ללא צורך להתנתק מהחוויה החושית כאן ועכשיו. במובן הזה, תרגול הטנטרה יוגה מציב את האדם כצינור בין העולם הזה ובין עולם הרוח. גם יחסי המין המקודשים, הנעשים באופן הדדי ולשם העונג, משמשים את אותה הפונקציה ולכן גם הם מקודשים.

אם כן, גוף האדם משמש ככלי דרכו עוברים כוחות קוסמיים רבי עוצמה הבאים לידי ביטוי בתופעות אותן אנו חווים דרך הגוף והנפש. מכיוון שהגוף משמש, אפוא, כתמונת מראה של הקיום, על ידי הכרת גופנו ותודעתנו, נוכל להבין את טבעו של היקום. על פי גישת הטנטרה, קיימים שלושה מצבי תודעה – ערות, שינה וחלום ובאמצעות טכניקות תרגול טנטרה, וביניהן הטנטרה יוגה, ניתן להשיג מודעות עמוקה וחזקה בשלושת מצבי התודעה. כך הופכות הטנטרה והיוגה כאשר הם משולבות יחד לכלי רב עוצמה להגעה להארה רוחנית ולחיי שלמות, אושר ושלווה.

עוד משהו שיעניין אותך:
הרבלייף – תזונה נכונה ואורח חיים בריא